To nowoczesna bardzo popularna forma dekorowania i zasłaniania okien,   którą z powodzeniem można zastosować zarówno w nowoczesnych, jak i  klasycznych  wnętrzach. Bardzo często stosowane w pomieszczeniach o minimalistycznej prostej formie, tam  gdzie nie ma miejsca na zastosowanie klasycznych firan czy zasłon lub też jako dodatek do dekoracyjnych zasłon czy też jako forma zasłaniania okien w połączeniu z tradycyjnymi firanami.

Budowa

Rolety rzymskie są prostą formą zasłon, które są podnoszone i opuszczane w górę i w dół za pomocą specjalnego mechanizmu sterowanego za pomocą koralika lub sznurka ewentualnie wbudowanego w mechanizm silnika . Mechanizm koralikowy występuje z dwoma rodzajami przełożeń: 1:1 dla tkanin lżejszych lub rolet o małych gabarytach, 1:4  stosowanych w roletach o dużych powierzchniach, wykonanych z cięższych tkanin.  Mechanizm wyposażony jest w specjalne szpulki nawojowe, na które nawija się sznurek podciągając lub opuszczając roletę. Sznurki te występują w kilkunastu kolorach, tak aby łatwo można było dobrać je  kolorystycznie do koloru użytej tkaniny. Mechanizm wyposażony jest w tzw. rzep twardy za pomocą którego przyczepiamy  do niego tkaninę,  w którą to w jej górną krawędź   wszyty jest tzw.  rzep miękki łączący się z rzepem twardym w mechanizmie. Dół rolety wykończony jest tunelem z tkaniny, w który włożony jest obciążnik powodujący równomierne obciążenie tkaniny, a co za tym idzie jej proste układanie się i równomierne podnoszenie. Z tyłu rolety wszywa się w poziomie specjalną taśmę, lub robi się tuneliki z tkaniny, w które wkłada się fiszbiny tzn. pręty o średnicy 4 lub 5 mm, które sprawiają że podczas podciągania roleta układa się w proste regularne fałdy. W zależności w jakich odstępach wszyjemy fiszbiny fałdy te będą mniejsze lub większe w zależności od preferencji klienta lub też układu okien, nadproża, karnisza itp. Boki rolety wykończone są prostym kliku centymetrowym podwinięciem z tkaniny a czasami można doszyć inną tkaninę wszystko w zależności od gustu klienta lub wizji projektanta.

 

Sposób montażu

Z reguły montuje się je do nadproża lub do sufitu nad oknem w odległości od 15 do 30 cm od krawędzi okna, tak aby po złożeniu tkanina nie wchodziła w światło  wnęki okiennej i pozwalała na swobodne otwarcie skrzydeł okiennych.  Czasami montuję się je także w samej wnęce okiennej ( np. w witrynach, tam gdzie nie ma konieczności otwierania okien ). Trzecim sposobem jest zamontowanie rolety do skrzydła okiennego, do tego celu stosuje się często specjalne uchwyty  bezinwazyjne pozwalające nam zamontowanie rolety do skrzydła bez konieczności wiercenia i wkręcania śrub w profile okienne. Przy takim sposobie montażu  skrzydło okienne otwiera się wraz z roletą.

 

Kolorystyka i rodzaje tkanin

Do wykonania rolet nadaję się w zasadzie  każda tkanina firanowa lub zasłonowa, dając nam tym sposobem praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Można oczywiście wykonać roletę  łącząc dwie lub więcej tkanin, ozdobić ją lamówkami, różnymi rodzajami pasmanterii czy też zastosować przelotki do firan i zasłon o różnych wielkościach i kształtach jako elementy dekoracyjne.

 

Konserwacja i czyszczenie

Rolety rzymskie,  w przeciwieństwie od rolet materiałowych, możemy prać w kąpielach wodnych lub poddawać  czyszczeniu  chemicznemu.  W tym celu należy odpiąć tkaninę rolety od rzepu mechanizmu, odpiąć sznurki, wyjąć obciążnik dolny oraz fiszbiny i poddać procesowi czyszczenia lub prania. Po upraniu i uprasowaniu  zgodnie z zaleceniami i instrukcjami konserwacji przewidzianymi przez producenta tkaniny z jakiej wykonana jest roleta należy ją uzbroić w obciążnik dolny i fiszbiny, przypiąć tkaninę do mechanizmu za pomocą rzepu, przeprowadzić sznurki przez taśmę lub kółeczka doszyte do tuneli. Następnie pozostaje nam tylko wyregulowanie długości sznurków poprzez wszyte na dole tkaniny blokady i tym sposobem odświeżona roleta gotowa jest do dalszej eksploatacji.